برند هانا بافت

برند هانا بافت

هانا بافت

معرفی

هنرکارت بافی (نوار بافی) از صنایع دستی خراسان رضوی است که با روش سنتی و ابزار بسیار ساده به روش بافت تار و پود و نقشه روی چله، نوارهایی با نخ خیلی نازک تولید می شود که در لباس های محلی در بین اقوام کرد خراسان رضوی استفاده می شود.

این هنر از گذشته به صورت سینه به سینه به امروزه رسیده است. هنرمندان بافنده آن اندک شمارند و نقشه در حافظه آنهاست. چون چله کشی بر اساس محفوضات انجام می گیرد. تغییر در رنگ و نقش نوارها به سختی امکان پذیر است و منابع مکتوبی هم ندارد.

کارت بافی، هنر سنتی بافت نوارهای محکم و با دوام از انواع نخ به روش تار و پود است. در این هنر، تارها دارای اهمیت بیشتری نسبت به پودها هستند و نقش ها را ایجاد می کنند. این هنر تجلی گاه فرهنگ و هنرهای بومی اقوام کرد خراسان است.

واحد فناور هانا بافت با مدیریت خانم مریم اکبری در مشهد با انگیزه ماندگاری این هنر و یافتن پتانسیل های آن، با ایجاد تغییراتی در ابزار بافت اعم از شانه، کارت و کارگاه و مستند سازی نقشه ها، قابلیت تولید محصولات جدید و متنوع دستبافت با انواع نخ های پشمی و ابریشمی، نخی و نایلونی با اندازه و ضخامت های مختلف را به وجود آورده است.

این نوآوری با حفظ روش سنتی بافت، منجر به تولید محصولاتی متنوع و کاربردی متناسب با سلیقه جامعه امروز در ایران و خارج از ایران شده است که ایجاد تنوع در نقشه ها و ترکیب رنگ و تسهیل در روش بافت و روش آموزش آن به علاقه مندان، از ویژگی های آن است.

محصولات تولید کننده

شما برای افزودن به لیست انتظار باید وارد حساب کاربری خود شوید.
X