برند خاتون

برند خاتون

هنرکده خاتون

معرفی

زیبایی و آراستگی همیشه یکی از دغدغه های مهم خانم های شیک پوش است. پارچه ها و رودوزی های اصیل ایرانی جلوه و زیبایی لباس ها را دو چندان می کند. شیوه های مختلفی برای سوزن دوزی روی پارچه در سراسر ایران وجود دارد. ولی می توان سوزن دوزی های سنتی بلوچ را یکی از زیباترین این رودوزی های اصیل دانست. این سوزن دوزی ها در زمینه ی تهیه لباس و کیف مورد استفاده قرار می گرفت. ولی یکی از کاربردهای جذاب سوزن دوزی تهیه زیورآلات است.

درباره پیشینه این هنر اطلاعات زیادی موجود نیست ولی شواهد تاریخی بیانگر آن است که سوزن دوزی از اوایل اسلام در میان بلوچ ها وجود داشته و در دوره «ایلخانی» و به خصوص دوره «تیموری»و «صفوی» رواج بیشتری پیدا کرده است. این هنر برگرفته از سبک زندگی ساده و دور از تجمل و آداب و سوم قوم بلوچ است و یکی از نمادهای هویتی زنان بلوچ محسوب می شود. در گذشته بیشتر از نخ های ابریشم برای سوزن دوزی استفاده می شد. ولی امروزه عمدتا از نخ های دمسه فرانسوی و یا نخ های پاکستانی با کیفیت استفاده می شود. در این منطقه نخ پاکستانی به دلیل همجواری با پاکستان رواج بیشتری دارد. بیشتر رنگ های به کار رفته در سوزن دوزی بلوچ رنگ های تیره بوده، و غالبا انواع رنگ قرمز استفاده بیشتری دارد.

بانوی هنرمند خانم عرب در هنرکده خاتون در شهر زاهدان زیورآلات سوزن دوزی بلوچ را با دستان هنرمند خود تولید می نماید. محصولات هنرکده خاتون از تنوع بالایی برخوردار است. و توانسته نظر بسیاری از هنردوستان را به خود جلب نماید.

محصولات تولید کننده

شما برای افزودن به لیست انتظار باید وارد حساب کاربری خود شوید.
X